Каква е давността за предявяване на застрахователни претенции? - Praven-bg.com
  • Начало
  • Въпроси
  • Каква е давността за предявяване на застрахователни претенции?

Каква е давността за предявяване на застрахователни претенции?

няма отговори

Въпрос

0
0
0

28.11.2024

Може ли застрахователят да откаже, ако е минало дълго време?

Отговор 03.12.2024
дата на отговора: 03.12.2024

Общата давност е 5 години за застрахователни вземания според българското право (чл. 110-111 ЗЗД), но може да има специфични срокове за различни видове застраховки. Ако след настъпване на събитието застрахованият не предяви иск в рамките на давностния срок, застрахователят може да откаже поради изтекла давност. Дава се определено време за уведомяване след злополука (пример: 7 дни, 15 дни), но това е уговорка, а давността за съдебна претенция е по-дълъг период. Ако претендирате след изтичане на давността, застрахователят има право да откаже плащане на законно основание.

Подобни въпроси

Как се уреждат взаимоотношенията между застраховател и застрахован по действащото българско законодателство?

няма отговори
29.10.2024
Разпоредбите, свързани със застраховането, се съдържат основно в Кодекса за застраховането, както и в подзаконови нормативни актове, които регулират видовете застраховки, застрахователните договори, начините на плащане и предявяване на претенции. Взаимоотношенията са строго регламентирани, за да се гарантират правата и задълженията на двете страни. Застрахователят следва да спазва нормативни лимити, а застрахованият е длъжен да предоставя вярна информация за риска.
Прочети още
0
0
1

Какво представлява застрахователното право и защо е ключово за гражданите?

няма отговори
10.11.2024
Застрахователното право е клон на правото, който урежда отношенията между застрахователи и застраховани, определяйки правилата за сключване, изпълнение и прекратяване на застрахователни договори. В България то има съществена роля за защитата на интересите на гражданите и бизнеса, като регулира разпределението на рисковете и гарантира сигурност на засегнатите лица. Въпросът е защо то е толкова съществено за всеки, който сключва застраховка, и по какъв начин осигурява правата на ползвателите на застрахователни услуги?
Прочети още
0
0
0
Покажи всичко