Каква е функцията на гаранционния фонд „Зелена карта“ при международни застрахователни случаи? - Praven-bg.com
  • Начало
  • Въпроси
  • Каква е функцията на гаранционния фонд „Зелена карта“ при международни застрахователни случаи?

Каква е функцията на гаранционния фонд „Зелена карта“ при международни застрахователни случаи?

няма отговори

Въпрос

0
0
0

31.10.2024

Действа ли като последна инстанция при неплатежоспособен застраховател?

Отговор 04.11.2024
дата на отговора: 04.11.2024

Системата „Зелена карта“ има гаранционни фондове във всяка страна, участваща в споразумението. Те гарантират изплащане на обезщетения на пострадали при ПТП, причинено от чуждестранен автомобил. Ако застрахователят на виновния е неплатежоспособен, или няма покритие, фондът на държавата, в която е станало събитието, покрива щетата и после търси регрес. В България тази роля изпълнява Гаранционен фонд, който също компенсира и при липса на „Гражданска отговорност“. Това гарантира защита на пострадалите, независимо от статуса на застрахователя.

Похожие вопросы

Как се извършва ликвидацията на щета по имуществена застраховка?

няма отговори
13.12.2024
След настъпване на застрахователно събитие (пожар, наводнение, кражба), застрахованият уведомява застрахователя в определен срок. Ликвидационният процес включва оглед, оценка на щетата и изчисляване на дължимото обезщетение. Кога може да се откаже плащане или да се намали размерът му?
0
0
0

Какви са основните видове животозастраховане и как се избират?

няма отговори
20.12.2024
Животозастраховането обхваща няколко продукта: рисково животозастраховане (при смърт на застрахования), застраховка „Живот“ със спестовен елемент, смесени застраховки и други. При рисковата застраховка се изплаща сума на наследниците при настъпване на смърт. При спестовните застраховки се натрупва капитал, който се изплаща при доживяване. Как да изберем подходящия вид?
Читать далее
0
0
0

В какви случаи застрахователят може да откаже изплащане на обезщетение?

няма отговори
18.01.2025
Случва се застрахователят да откаже плащане, ако застрахованият е дал неверни сведения при сключване на договора, ако има измама или ако събитието не попада в покритието. Също и при неспазване на уведомителните срокове, например когато застрахованият прекалено късно съобщи за щетата. Законовите норми са строги, за да предотвратят злоупотреби, но понякога водят до спорове с клиента.
Читать далее
0
0
0
Покажи всичко