Какви документи са необходими за уреждане на наследство в България? - Praven-bg.com
  • Начало
  • Въпроси
  • Какви документи са необходими за уреждане на наследство в България?

Какви документи са необходими за уреждане на наследство в България?

няма отговори

Въпрос

0
0
0

14.01.2025

След кончината на дадено лице, наследниците трябва да съберат редица документи, за да удостоверят правата си. Сред най-важните са актът за смърт, който се издава от Общината, удостоверението за наследници, което доказва кои са законните наследници, и документи за собственост на починалия (нотариални актове, договори и др.). Също могат да се изискат документи за банкови сметки и дългове, за да се установи размерът на активите и пасивите.

Отговор 18.01.2025
дата на отговора: 18.01.2025

За придобиване на недвижими имоти по наследство е нужно вписване на правата в Агенцията по вписванията, като се представя удостоверение за наследници и евентуално удостоверения за данъчни оценки. При наличие на завещание се вади удостоверение от Нотариалната камара дали е регистрирано такова. Също е важно да се провери за неплатени задължения, включително към банки, за да се вземе решение за приемане или отказ от наследството.

Похожие вопросы

Какво представлява запазената част и кои лица имат право на нея?

няма отговори
29.12.2024
Запазената част е гарантирано от закона минимално наследство за най-близките роднини на починалия, дори при наличието на завещание. По българското право право на запазена част имат децата (включително осиновените), низходящите им, съпругът и при определени условия родителите. Запазената част съществува, за да защити семейните връзки от прекомерно ощетяване.
Читать далее
0
0
0

Може ли един наследник да се откаже от наследството и какви са последствията?

няма отговори
25.11.2024
Понякога лице, призовано да наследи, предпочита да се откаже – било защото дълговете на починалия са твърде големи, или по други съображения. Законът позволява формално отказ чрез подаване на декларация за отказ пред районния съд. Последицата е, че отказалият се се счита, сякаш никога не е бил наследник и не може да претендира никаква част от имуществото.
Читать далее
0
0
0
Покажи всичко