Какво представлява завещанието и колко вида завещания допуска българското право? - Praven-bg.com
  • Начало
  • Въпроси
  • Какво представлява завещанието и колко вида завещания допуска българското право?

Какво представлява завещанието и колко вида завещания допуска българското право?

няма отговори

Въпрос

0
0
1

27.11.2024

Завещанието е едностранен акт, с който едно лице (завещател) разпределя имуществото си за времето след смъртта. В България Законът за наследството предвижда няколко основни форми: нотариално завещание, саморъчно (ръкописно) завещание и в някои случаи – тайно завещание. Формалните изисквания целят да гарантират автентичност и сериозност на волята на завещателя.

Отговор 02.12.2024
дата на отговора: 02.12.2024

Нотариалното завещание се изготвя пред нотариус в присъствието на двама свидетели. Саморъчното завещание се пише изцяло на ръка от завещателя, датира се и се подписва. Тайното завещание се дава на нотариуса в запечатан плик. Всяка форма има собствени процедурни детайли. Ако липсват, завещанието може да се обяви за недействително. Завещанията позволяват на наследодателя да променя законния ред на наследяване и да остави конкретни имоти или суми на определени лица.

Подобни въпроси

Какво представлява наследяването по закон в България?

няма отговори
09.11.2024
Има случаи, в които починалият не е оставил завещание, а правата на наследниците се определят направо от закона. Наследяването по закон важи винаги, когато липсва разпоредба за имуществото чрез завещателен акт или когато има само частично завещание. При този вид наследяване се прилага редът на наследствените дялове, фиксиран в Семейния кодекс и в Закона за наследството, като се зачита редът, по който различните наследници се призовават да наследяват.
Прочети още
0
0
2

Как се разпределя наследството при наличие на завещание, което облагодетелства едно лице, а не всички наследници?

няма отговори
01.01.2025
Ако завещанието оставя цялото имущество на едно лице и лишава други наследници, може да възникне конфликт със запазената част на някои от тях – напр. деца или съпруг. Законът предвижда, че определени близки имат право на запазена част, което ограничава възможността на завещателя да ги изключи напълно.
Прочети още
0
0
2

Може ли един наследник да се откаже от наследството и какви са последствията?

няма отговори
25.11.2024
Понякога лице, призовано да наследи, предпочита да се откаже – било защото дълговете на починалия са твърде големи, или по други съображения. Законът позволява формално отказ чрез подаване на декларация за отказ пред районния съд. Последицата е, че отказалият се се счита, сякаш никога не е бил наследник и не може да претендира никаква част от имуществото.
Прочети още
0
0
0
Покажи всичко