Може ли наследството да се приеме мълчаливо, без писмен акт? - Praven-bg.com
  • Начало
  • Въпроси
  • Може ли наследството да се приеме мълчаливо, без писмен акт?

Може ли наследството да се приеме мълчаливо, без писмен акт?

няма отговори

Въпрос

0
0
0

02.01.2025

Как се счита за конклудентно действие?

Отговор 07.01.2025
дата на отговора: 07.01.2025

Да, ако наследникът извършва действия, които недвусмислено сочат намерението му да приеме наследството, например заплаща дългове на починалия, продава част от наследствените вещи или владение на имоти, се смята за мълчаливо (конклудентно) приемане. Това е дефинирано в Закона за наследството. В такъв случай не е нужно писмено заявление за приемане, тъй като поведението му показва, че се счита за наследник. Така впоследствие не може да се откаже от наследството. Ако наследникът иска да избегне автоматичен прием, трябва да внимава да не предприема действия на разпореждане или ползване, докато обмисля решението.

Похожие вопросы

Какво представлява завещанието и колко вида завещания допуска българското право?

няма отговори
27.11.2024
Завещанието е едностранен акт, с който едно лице (завещател) разпределя имуществото си за времето след смъртта. В България Законът за наследството предвижда няколко основни форми: нотариално завещание, саморъчно (ръкописно) завещание и в някои случаи - тайно завещание. Формалните изисквания целят да гарантират автентичност и сериозност на волята на завещателя.
Читать далее
0
0
0

Може ли един наследник да се откаже от наследството и какви са последствията?

няма отговори
25.11.2024
Понякога лице, призовано да наследи, предпочита да се откаже – било защото дълговете на починалия са твърде големи, или по други съображения. Законът позволява формално отказ чрез подаване на декларация за отказ пред районния съд. Последицата е, че отказалият се се счита, сякаш никога не е бил наследник и не може да претендира никаква част от имуществото.
Читать далее
0
0
0
Покажи всичко