Може ли съдът да постанови публична продан на наследствен имот при делба? - Praven-bg.com
  • Начало
  • Въпроси
  • Може ли съдът да постанови публична продан на наследствен имот при делба?

Може ли съдът да постанови публична продан на наследствен имот при делба?

няма отговори

Въпрос

0
0
0

07.12.2024

Какво става ако никой от наследниците не може да го откупи?

Отговор 11.12.2024
дата на отговора: 11.12.2024

Да, в съдебната фаза на делбата, ако имотът не може да се раздели реално и наследниците не постигнат съгласие кой да получи имота и да компенсира останалите, съдът постановява публична продан. Имотът се продава на търг, парите от продажбата се разпределят между наследниците пропорционално на дяловете им. Ако никой не откупи имота, той се продава на трето лице, участвало в наддаването. Това е крайна мярка, когато е невъзможно да се обособи имота и никой не желае да го изкупи. Така се приключва съсобствеността окончателно.

Похожие вопросы

Може ли един наследник да се откаже от наследството и какви са последствията?

няма отговори
25.11.2024
Понякога лице, призовано да наследи, предпочита да се откаже – било защото дълговете на починалия са твърде големи, или по други съображения. Законът позволява формално отказ чрез подаване на декларация за отказ пред районния съд. Последицата е, че отказалият се се счита, сякаш никога не е бил наследник и не може да претендира никаква част от имуществото.
Читать далее
0
0
0

Какво представлява запазената част и кои лица имат право на нея?

няма отговори
29.12.2024
Запазената част е гарантирано от закона минимално наследство за най-близките роднини на починалия, дори при наличието на завещание. По българското право право на запазена част имат децата (включително осиновените), низходящите им, съпругът и при определени условия родителите. Запазената част съществува, за да защити семейните връзки от прекомерно ощетяване.
Читать далее
0
0
0
Покажи всичко