Възможно ли е да се упълномощи банка да разпредели наследството в сметки между наследниците? - Praven-bg.com
  • Начало
  • Въпроси
  • Възможно ли е да се упълномощи банка да разпредели наследството в сметки между наследниците?

Възможно ли е да се упълномощи банка да разпредели наследството в сметки между наследниците?

няма отговори

Въпрос

0
0
0

23.11.2024

Това би заместило ли делбата?

Отговор 24.11.2024
дата на отговора: 24.11.2024

Не, банката не може да дели наследството. Банката само изпълнява разпореждания на титуляря или при смърт – на наследниците, които й представят нужни документи. Ако има няколко наследници и сметки на името на починалия, банката не преценява кой колко трябва да получи. Всички заедно или с пълномощник могат да закрият сметките и разпределят сумите по взаимно съгласие или по съдебна делба. Няма процедура, в която банката самостоятелно да разпределя според наследствени дялове. Тя изисква единно нареждане или решение на съда. Ако наследодателят иска да предпочете някого, трябва да се използва завещание или застрахователна клауза, не директно чрез банка.

Похожие вопросы

Какви документи са необходими за уреждане на наследство в България?

няма отговори
14.01.2025
След кончината на дадено лице, наследниците трябва да съберат редица документи, за да удостоверят правата си. Сред най-важните са актът за смърт, който се издава от Общината, удостоверението за наследници, което доказва кои са законните наследници, и документи за собственост на починалия (нотариални актове, договори и др.). Също могат да се изискат документи за банкови сметки и дългове, за да се установи размерът на активите и пасивите.
Читать далее
0
0
0

Какво представлява запазената част и кои лица имат право на нея?

няма отговори
29.12.2024
Запазената част е гарантирано от закона минимално наследство за най-близките роднини на починалия, дори при наличието на завещание. По българското право право на запазена част имат децата (включително осиновените), низходящите им, съпругът и при определени условия родителите. Запазената част съществува, за да защити семейните връзки от прекомерно ощетяване.
Читать далее
0
0
0

Как се разпределя наследството при наличие на завещание, което облагодетелства едно лице, а не всички наследници?

няма отговори
01.01.2025
Ако завещанието оставя цялото имущество на едно лице и лишава други наследници, може да възникне конфликт със запазената част на някои от тях – напр. деца или съпруг. Законът предвижда, че определени близки имат право на запазена част, което ограничава възможността на завещателя да ги изключи напълно.
Читать далее
0
0
0

Може ли един наследник да се откаже от наследството и какви са последствията?

няма отговори
25.11.2024
Понякога лице, призовано да наследи, предпочита да се откаже – било защото дълговете на починалия са твърде големи, или по други съображения. Законът позволява формално отказ чрез подаване на декларация за отказ пред районния съд. Последицата е, че отказалият се се счита, сякаш никога не е бил наследник и не може да претендира никаква част от имуществото.
Читать далее
0
0
0
Покажи всичко