Може ли наследството да се приеме мълчаливо, без писмен акт? - Praven-bg.com
  • Начало
  • Въпроси
  • Може ли наследството да се приеме мълчаливо, без писмен акт?

Може ли наследството да се приеме мълчаливо, без писмен акт?

няма отговори

Въпрос

0
0
4

02.01.2025

Как се счита за конклудентно действие?

Отговор 07.01.2025
дата на отговора: 07.01.2025

Да, ако наследникът извършва действия, които недвусмислено сочат намерението му да приеме наследството, например заплаща дългове на починалия, продава част от наследствените вещи или владение на имоти, се смята за мълчаливо (конклудентно) приемане. Това е дефинирано в Закона за наследството. В такъв случай не е нужно писмено заявление за приемане, тъй като поведението му показва, че се счита за наследник. Така впоследствие не може да се откаже от наследството. Ако наследникът иска да избегне автоматичен прием, трябва да внимава да не предприема действия на разпореждане или ползване, докато обмисля решението.

Подобни въпроси

Какви документи са необходими за уреждане на наследство в България?

няма отговори
14.01.2025
След кончината на дадено лице, наследниците трябва да съберат редица документи, за да удостоверят правата си. Сред най-важните са актът за смърт, който се издава от Общината, удостоверението за наследници, което доказва кои са законните наследници, и документи за собственост на починалия (нотариални актове, договори и др.). Също могат да се изискат документи за банкови сметки и дългове, за да се установи размерът на активите и пасивите.
Прочети още
0
0
4

Как се разпределя наследството при наличие на завещание, което облагодетелства едно лице, а не всички наследници?

няма отговори
01.01.2025
Ако завещанието оставя цялото имущество на едно лице и лишава други наследници, може да възникне конфликт със запазената част на някои от тях – напр. деца или съпруг. Законът предвижда, че определени близки имат право на запазена част, което ограничава възможността на завещателя да ги изключи напълно.
Прочети още
0
0
2
Покажи всичко