Как се прилагат дарения, направени от починалия приживе, в контекста на наследството? - Praven-bg.com
  • Начало
  • Въпроси
  • Как се прилагат дарения, направени от починалия приживе, в контекста на наследството?

Как се прилагат дарения, направени от починалия приживе, в контекста на наследството?

няма отговори

Въпрос

0
0
0

06.12.2024

Намаляват ли те наследствената маса и увреждат ли запазената част?

Отговор 07.12.2024
дата на отговора: 07.12.2024

Даренията, извършени от наследодателя, се вземат предвид при изчисляване на наследствената маса за целите на запазената част. Законът постановява, че ако с даренията починалият е накърнил запазените части, засегнатите наследници могат да искат намаляване на дарението (намаляване по смисъла на чл. 30 от Закона за наследството). Това означава, че дареният трябва да върне или да обезщети наследството, ако общите дарения и завещания надхвърлят свободната част. Първо се намаляват завещанията, а ако не стигне, се пипа и при даренията, като се започва от най-новото към най-старите.

Похожие вопросы

Какво представлява наследяването по закон в България?

няма отговори
09.11.2024
Има случаи, в които починалият не е оставил завещание, а правата на наследниците се определят направо от закона. Наследяването по закон важи винаги, когато липсва разпоредба за имуществото чрез завещателен акт или когато има само частично завещание. При този вид наследяване се прилага редът на наследствените дялове, фиксиран в Семейния кодекс и в Закона за наследството, като се зачита редът, по който различните наследници се призовават да наследяват.
Читать далее
0
0
0

Каква е ролята на съпруга при наследяването и как се изчислява неговият дял?

няма отговори
25.11.2024
Съпругът винаги се призовава едновременно с останалите наследници в съответния ред. Неговият дял варира в зависимост от това дали има деца или други роднини, които също наследяват. Когато има низходящи, съпругът получава определена законова част, в противен случай дялът може да е по-голям.
0
0
0

Какво представлява завещанието и колко вида завещания допуска българското право?

няма отговори
27.11.2024
Завещанието е едностранен акт, с който едно лице (завещател) разпределя имуществото си за времето след смъртта. В България Законът за наследството предвижда няколко основни форми: нотариално завещание, саморъчно (ръкописно) завещание и в някои случаи - тайно завещание. Формалните изисквания целят да гарантират автентичност и сериозност на волята на завещателя.
Читать далее
0
0
0

Възможно ли е да се оспори завещание и на какво основание?

няма отговори
15.11.2024
Наследниците често поставят под въпрос редовността на завещанието или твърдят, че завещателят е бил под натиск. Оспорването може да стане, ако е нарушена формата (например липсва подпис, не е собственоръчно написано), или ако завещателят не е бил с пълна дееспособност (психическо състояние), или има наличие на измама, насилие или изнудване. Често се изтъква и т.нар. запазена част на наследниците.
Читать далее
0
0
0
Покажи всичко