Кога е удачно да се направи отказ от наследство в полза на друг наследник? - Praven-bg.com
  • Начало
  • Въпроси
  • Кога е удачно да се направи отказ от наследство в полза на друг наследник?

Кога е удачно да се направи отказ от наследство в полза на друг наследник?

няма отговори

Въпрос

0
0
1

08.01.2025

Мога ли да кажа ‘Аз не искам, нека брат ми вземе всичко’?

Отговор 11.01.2025
дата на отговора: 11.01.2025

При отказ не се посочва бенефициер, отказалият се просто губи своите права и дялът му нараства за останалите наследници, ако ги има. Няма такова нещо като 'отказ в полза на...'; отказът е абсолютен. След него не можете да си вземете думите назад, освен при доказан порок на волята (заблуда, принуда). Понякога хората казват, че правят 'отказ в полза на брат си', но на практика юридически това е обикновен отказ и последицата е, че братът увеличава своя дял. Тази стъпка е логична, ако искате да избегнете пасиви или просто нямате интерес от частта си.

Подобни въпроси

Какво представлява наследяването по закон в България?

няма отговори
09.11.2024
Има случаи, в които починалият не е оставил завещание, а правата на наследниците се определят направо от закона. Наследяването по закон важи винаги, когато липсва разпоредба за имуществото чрез завещателен акт или когато има само частично завещание. При този вид наследяване се прилага редът на наследствените дялове, фиксиран в Семейния кодекс и в Закона за наследството, като се зачита редът, по който различните наследници се призовават да наследяват.
Прочети още
0
0
2

Каква е ролята на съпруга при наследяването и как се изчислява неговият дял?

няма отговори
25.11.2024
Съпругът винаги се призовава едновременно с останалите наследници в съответния ред. Неговият дял варира в зависимост от това дали има деца или други роднини, които също наследяват. Когато има низходящи, съпругът получава определена законова част, в противен случай дялът може да е по-голям.
0
0
3
Покажи всичко