Жалба - Praven-bg.com

Жалба

1 отговор

Запринка Колева

0
0
5

26.07.2025

Имам ли шанс да обжалвам наказателно постановление отРУ Панагюрище за без гражданска отговорност на служебен автомобил при изпълнение на задълженията си на шофьор към дадена фирма .Имам глоба от 800лв. която фирмата отказва да поеме бусът който карах е техен и аз изпълнявах служебните си задължения

Отговор 26.07.2025
дата на отговора: 26.07.2025

Уважаеми господине,

В описаната от Вас ситуация съществуват основания да обжалвате наказателното постановление, издадено от РУ – Панагюрище, за липса на задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на служебен автомобил. Според българското законодателство, задължението за сключване и поддържане на тази застраховка е на собственика на МПС – в случая това е фирмата, която притежава буса, а не служителят, който го управлява по време на изпълнение на служебните си задължения.

Вашата роля като шофьор по трудов или граждански договор не Ви поставя в позиция на отговорно лице за административни пропуски на работодателя, свързани със застраховката на автомобила. В този контекст можете да подадете жалба до районния съд по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), като оспорите постановлението в 14-дневен срок от връчването му.

В жалбата трябва ясно да посочите, че:

не сте собственик на автомобила;

сте изпълнявали служебно задължение по разпореждане на фирмата;

липсата на „Гражданска отговорност“ е пропуск на работодателя.

Желателно е да приложите доказателства: договор с работодателя, пътни листове, заповеди за маршрут, свидетелски показания и други релевантни документи.

Освен това, ако работодателят отказва да поеме наложената глоба, може да се обсъди и възможността за предявяване на иск за възстановяване на сумата, ако сте принуден да я платите лично.

Настоящият отговор представлява обща правна препоръка. За точна преценка на случая и максимална защита на правата Ви, Ви съветваме да се обърнете към адвокат.

Подобни въпроси

Възможно ли е да се оспори завещание и на какво основание?

няма отговори
15.11.2024
Наследниците често поставят под въпрос редовността на завещанието или твърдят, че завещателят е бил под натиск. Оспорването може да стане, ако е нарушена формата (например липсва подпис, не е собственоръчно написано), или ако завещателят не е бил с пълна дееспособност (психическо състояние), или има наличие на измама, насилие или изнудване. Често се изтъква и т.нар. запазена част на наследниците.
Прочети още
0
0
3
Покажи всичко